Hogyan válasszunk színeket a babaszobába, gyerekszobába? Milyen környezet ideális virgonc, nehezen alvó gyereknek? Tényleg segítheti a koncentrációt egy falszín?
Ebben a 3 részes sorozatban ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresek választ, és sorra veszem a színek pszichés hatásait, tulajdonságait.
A színek nagy hatással vannak mindennapjainkra, hangulatunkra, érzelmeinkre. Ugyanígy a gyerkőcökére is! Érdemes megismerni ezeket a hatásokat és a pihenés vagy épp az intenzív játék érdekében kiszanálni őket!
A cikksorozat első és második részét a linkekre kattintva olvashatod el. Ezekben a arról írtam, mire érdemes figyelni a gyerekszoba színtervezésénél, valamint közelebbről megvizsgáltam 8 szín hatását a térben és az emberi elmében. Folytassuk tovább a sort az eddig kimaradt színekkel!
NARANCSSÁRGA
A narancssárgáról (a gyümölcsön kívül) a felkelő nap jut eszünkbe.
Meleg, pozitív, élénkítő szín. A narancssárga a lelkesedést, a boldogságot a sikert, bátorítást jelenti. Játékos és vidám.
Önkifejezésre inspirál, serkenti a kommunikációt, segít a fáradtság leküzdésében. A narancssárga szín növeli az agyban az oxigén mennyiségét, és szellemi aktivitást idéz elő.
Feltűnő szín,a gyerekszobában lehetőleg kerüljük az alvás, pihenés helyein.
Hogy mutat a gyerekszobában? Nézd meg!
RÓZSASZÍN
A természetben a rózsaszín is átmeneti (a lilához hasonlóan): naplementekor illetve tavasszal a fák virágzásakor gyakori. Éppen ezért halvány rózsaszín a tavasz szimbóluma, de a gyermeki, nőies dolgok, a szerelem, romantika, jelképe is.
Ez a szín a piros és fehér szín keveéréből jön létre, így a pirosnál ugyan gyengébb, de aktivizáló hatású. Nehezítheti az elalvást, ugyanakkor tompítja a stresszt.
A rózsaszín talán az egyetlen szín, amelyet (az európai kultúrkörben) még egy extrém fiúszobában sem tudunk elképzelni. Ez azonban nem volt mindig így. Az 1940-es évekig a világoskék a kislányok, míg a rózsaszín a kisfiúk színe volt.
Klassz rózsaszínes gyerekszobákat ide gyűjtöttem neked!
FEKETE
Talán ez a legtöbb vitát kiváltó szín a gyerekszobákban. Nem véletlenül: nálunk a gyász, halál, sötétség, gonosz, az éjszaka színe. Általában tinikorban, a lázadással párhuzamosan szokott megjelenni a ruházaton, belső terekben.
Nincsen különösen nyugtató vagy felzaklató hatása.
A fekete viszont optikailag szűkíti a teret, hiszen minden fényt elnyel. Alapvetően elegáns szín, ruházatban eltakar, dekorként kiemel.
Főleg az észak-európai országokban (ahol egyébként a fehér is nagyon trendi), egyre több a fekete gyerekszobadekoráció. Babáknak talán túl merész, de egy vagány kisgyerek szobájába szerintem nagyon jól mutat.
Te mit gondolsz? Nézd meg az inspirációkat itt!
BARNA
Ez a föld színe, mely megnyugtat, biztonságot és stabilitást kelt. Az állandóságot és így a nosztalgiát is jelenti.
Viszonylag meleg szín, de nem érvényes az aktivizáló hatás (mely a pirosra és a narancssárgára jellemező)
A barna (akár világosabb árnyalatában) stabilitást keltő hatása miatt jó lehet a padló alapszíneként. A sötétebb árnyalatoknak jót tesz neki az erős megvilágítás.
Szuper tulajdonsága, hogy a szürkéhez hasonlóan jól kombinálható más színekkel.
Az eddigi színekhez tartozó inspirációkat itt megnézheted egyben!
A te gyerkőcöd szobájában milyen színek vannak? Ha elmesélnéd, vagy bármilyen véleményed, kérdésed van, azt szeretettel várom kommentbe vagy a hello@veru.hu-ra!
Felhasznált irodalom:
Jean-Gabriel Causse: A színek hatalma, Partvonal Kiadó, 2014
Johannes Itten: A színek művészete, Corvina, 1970
R. Török Mária: A szín, Terc, 2014
Kandinszkij: Szellemiség a művészetben, Corvina, 1987
Képek: unsplash