Hogyan válasszunk színeket a babaszobába, gyerekszobába? Milyen környezet ideális virgonc, nehezen alvó gyereknek? Tényleg segítheti a koncentrációt egy falszín?
Ebben a 3 részes sorozatban ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresek választ, és sorra veszem a színek pszichés hatásait, tulajdonságait.
A gyerekszoba színtervezésének alapjairól, valamint néhány színről részletesen már ebben a bejegyzésben írtam. Most pedig nézzük tovább a sort! 🙂
PIROS
A piros a vér és a tűz színe. Ez a legerőteljesebb szín, nagyon figyelemfelkeltő. Kiemeli a tárgyakat.
Hatása is intenzív: erősen aktiváló hatású, élénkít, energetizál. A piros szín serkenti a pulzust, növeli a vérnyomást, az adrenalin-kiválasztást, mozgásra sarkall.
Fizikai hatása miatt hiperaktív gyerekeknek szobájába nem ajánlott, ahogyan alapvetően meleg helyiségekbe sem. Ettől a színtől ugyanis még melegebbnek érzékeljük a környezetet.
Ideális nagy terekbe, képes a falakat, tárgyakat optikailag közel hozni. Figyelemfelkeltő hatása miatt egy tér bizonyos részeinek kiemelésére is alkalmas.
Itt sok példát találsz arra, hogyan mutat jól a piros gyerekszobában!
LILA
A lila viszonylag ritkán fedezhető fel a természetben, leginkább napnyugtakor. A piros és a kék szín keverékéből jön létre. Ahogyan már kiderül az előző részből is, e két szín ellentétes tulajdonságokkal bír: a nyugalom, a távolság, valamint a szenvedély, életerő, energia színeit egyesíti magában a lila. Talán ez kölcsönöz neki egyfajta sejtelmességet.
Hatásai: altató, nyugtató szín, segíti a koncentrációt.
Általában lányos szín az európai kultúrában, ám sötét, kékes árnyalatai akár egy fiúszobába is passzolhatnak.
Lila gyerekszobákat ide gyűjtöttem neked, kattints a galériáért!
ZÖLD
Alapvetően a növények, a természet színe, a sárga és a kék keverékéből jön létre. Biztonságot, békességet, kiegyensúlyozottságot sugall, feltölt.
Nyugtató, stresszoldó hatású. Az egészségre is asszociálunk erről a színről (elég a patikák logójára gondolnunk). A zöld szín jó hatással van az idegrendszere, a kimerültségnél is hatékony, mérsékeli a migrénes fejfájást. A zöld fény pedig tágítja a hajszálereket és vérnyomáscsökkentő hatású.
Hatásos lehet nyugtalan gyerekeknél, vagy a pihenősarok színeként.
Nézegetnél szuper gyerekszobákat a zöld minden árnyalatával? Csak egy kattintás ide 🙂
FEHÉR
A természetben a hó és a köd és a felhők színe. A tisztaság, az ártatlanság (gondoljunk csak a menyasszonyi ruhára) és a béke (fehér galamb) szimbóluma.
Optikailag tágítja a teret, és világosabbá teszi, ugyanis visszaveri a rá érekező fénysugarakat. Szűkebb vagy sötétebb terekben érdemes az ablakkal szemközti falat fehérre (esetleg más világos színre festeni).
Hideg hatású, amit kihasználhatunk például egy tetőtéri szobában.
Egy fehér gyerekszobaszoba világosnak, tágasnak tűnik, de a túl sok fehérség sivár, steril hatást kelt.
Nézegess itt fehér gyerekszobákat!
TÜRKIZ
A leghidegebb szín. A természetben tiszta tengerek, különleges élővizek színeként találkozhatunk vele.
A kék és a zöld szín keveréke, így a türkiz is nyugtató hatással bír. Tisztaságot sugároz, ugyanakkor egy vidám játékos szín.
Ideális lehet eleven, nehezen nyugalmat találó nagyon aktív gyerkőcök szobájába, rossz alvók ágya környékére vagy olvasósarokba.
A türkiz jól mutat lányos és fiús szobákban is! Nézd csak meg!
A következő részt hamarosan ugyanitt olvashatjátok, amiben körbejárom, milyen hatása van a barna, a rózsaszín és a narancssárga színnek. Szó lesz arról a sok vitát kiváltó kérdésről is, hogy van-e helye a fekete színnek egy gyerekszobában.
Az eddigi színekhez tartozó inspirációkat itt megnézheted egyben!
A te gyerkőcöd szobájában milyen színek vannak? Ha bármit elmesélnél vagy kérdeznél, írj kommentet ide vagy emailt a hello@veru.hu-ra!
Felhasznált irodalom:
Jean-Gabriel Causse: A színek hatalma, Partvonal Kiadó, 2014
Johannes Itten: A színek művészete, Corvina, 1970
R. Török Mária: A szín, Terc, 2014
Kandinszkij: Szellemiség a művészetben, Corvina, 1987
Képek: unsplash