Hogyan válasszunk színeket a babaszobába, gyerekszobába? Milyen környezet ideális virgonc, nehezen alvó gyereknek? Tényleg segítheti a koncentrációt egy falszín?
Ebben a 3 részes sorozatban ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresek választ, és sorra veszem a színek pszichés hatásait, tulajdonságait.
A színek hatással vannak viselkedésünkre, érzelmeinkre, hangulatunkra. A gyerekszoba berendezésekor és dekorálásakor így érdemes nem csak a trendeket és az egyéni ízlésünket figyelembe venni, hanem az adott színek pszichikai hatását is.
Ez utóbbiak erősebbek, mint gondolnánk. Egy kék helyiségben például megnyugszik a szívdobogásunk, mérséklődik a légzési ritmusunk, ez a szín nyugtatóan hat az idegrendszerünkre is.
Miért ne lehetne kihasználni tehát a színek hatását a gyerekszobában jó alvás, az intenzív játék vagy a nyugodt kikapcsolódás érdekében?
MILYEN SZEMPONTOKAT KELL FIGYELEMBE VENNI A SZÍNVÁLASZTÁSKOR?
– a gyerkőc(ök) temperamentumát
– a szoba vagy szobarész funkcióját (alvás/játék)
– a szoba nagyságát (bizonyos színek optikailag tágítják, mások összenyomják a tereket)
-a gyerekszoba fekvését (pl. a tetőtéri szobák általában nyáron nagyon melegek)
MIKORTÓL ÉRDEMES FIGYELNI A SZÍNEKRE?
Az újszülöttek még nem látnak színeket, így tehát az első hetekben a lakás és a gyerekszoba színei elsősorban az anyukák miatt fontosak (akik hirtelen az egész napjukat otthon töltik majd). A látás fejlődése (is) egyénenként változik, de a színekre való reagálás és a színlátás fejlődése pár hónapos korban elkezdődik.
TERVEZÉSI ALAPOK
Az első és legfontosabb szempont a teljes szoba színtervezésénél a mértékletesség. Ha egy szín egy szobában óriási túlsúlyba kerül, az zavaróan hat, és az elsődleges hatása az lesz, hogy a család minden tagja ráun és megutálja.
Érdemes nagy felületekre (fal, textilek, bútorok), visszafogottabb színeket választani. A színek összhatásánál ne felejtsétek el figyelembe venni, hogy a legtöbb játék igen figyelemfelkeltő, erőteljes színű.
HIDEG-HIDEG-LANGYOS-FORRÓ!
A színek hatással vannak a hőérzetünkre is. Egy narancsszínű szobában például áltagban 2 fokkal érzékeljük magasabbnak a hőmérsékletet.
A színhőmérséklet azonban egy relatív fogalom. Egy adott szín hőmérsékletét a körülötte lévő színek határozzák meg. Két pólus van: a leghidegebb szín a kékeszöld, ez minden környezetben hidegnek hat. A másik véglet pedig a narancsospiros, ez a legmelegebb szín. Bár alapjában véve elmondhatjuk ugyan, hogy a fenti színkör bal oldalán lévő színek hidegebbek, a jobb oldaliak pedig melegebbek. Viszont a mindenkori színkörnyezet ezt megváltoztathatja.
Kezdjük hát a színek hatásaival, tulajdonságaival.
A KÉK
A természetben a kék túlnyomórészt az ég és a tenger (vagy más vizek) színeként jelenik meg. A világoskék égbolt derűs, friss, könnyed, csendes, szellős, és távoli érzést kelt bennünk. Erről a színről a szabadságra és a végtelenségre asszociálunk. Hasonló hatást érhetünk el belső terekben használva: a világoskék optikailag tágítja a teret.
Ahogyan említettem már, a kék szín nyugtató hatású, tompítja a feszültséget és az agressziót. Segíti a koncentrációt, a békesség és a pihenés színeként jellemzik. Ideális lehet nehezen alvó, aktív babáknak és gyerekeknek. Vagy például kiegészítőként egy mesekönyves-olvasós sarokba.
A mi kultúránkban a kék jellemzően a kisfiúk színe, de annyi árnyalata van, és olyan jól kombinálható más, akár csajos színekkel, hogy bátran ajánlom eleven lányok szobájába is.
Így mutat a kék a gyerekszobában: kattints a képekért.
A SZÜRKE
A hamu és a köd színe, ezáltal a természetben látott szürkékről a melankólia, az egyhangúság jut az eszünkbe.
Ennek ellenére nagyon ajánlom a szürkét belső terekbe, akár gyerekszobába is! Ugyanis a sok színes játéknak, gyerekholminak, feltűnő mintáknak, kiegészítőknek egy kifinomult, ízléses és kiegyensúlyozott „hátteret” biztosít.
A szürke a színek ellentéteként a semlegességet, a hétköznapiságot jelenti. Stabilitást, egyensúlyt (a fekete és fehér egyensúlyát), semlegességet sugall. Szuper tulajdonsága, hogy minden színnel jól kombinálható. Hagyja érvényesülni a vele együtt használt színeket, sőt, kiemeli karakterüket.
A szürke mindenben a középutat képviseli: nem nagyon nyugtat, de nem is élénkít.
Szürkét a gyerekszobába? Igen! Kattints a linkre a képgyűjteményért!
A SÁRGA
A sárga a nap, a fény színe a természetben. Ezáltal a sárgáról az optimizmusra, jókedvre, derűre asszociálunk.
Hatása: felfrissít, fokozza a koncentrációt, tevékenységre serkent és megfoszt a félelemtől. Megőrzi az éberséget, az alkotókészséget, és kíváncsiságra sarkall. Ösztönzi a motorikát, és a kommunikációt. Kellemesen hat az idegrendszerre, mivel dinamikus szín. Jókedvre derít.
Ám altatáskor, pihenéskor óvatosan a sárgával: fenti hatásai miatt ébren tartja az agyat! A sárga nagyon figyelemfelkeltő szín (nem véletlenül ez a taxik színe), ha túl sokat használjuk, zavaró is lehet. Feketével párosítva még feltűnőbbé válik, ez a két szín együtt a veszély színe (gondoljunk csak a darázsra vagy a lépcsőt jelző szalagra).
Jól jöhet egy-két sárga színfolt (vagy halványsárgás falszín) egy északi vagy keleti fekvésű szobába, ahová délután nem süt be a nap!
A sárga gyerekszoba-inspirációkat itt találod!
A következő bejegyzésben a piros, a fehér, a lila és a zöld hatásairól lesz szó. A kékhez, a szürkéhez és a sárgához tartozó képes inspirációkért ide kattints! Ha pedig bármilyen véleményed, mondanivalód van, azt szeretettel várom kommentbe vagy a hello@veru.hu-ra! Nálatok milyen színek vannak a gyerekszobában?
Felhasznált irodalom:
Jean-Gabriel Causse: A színek hatalma, Partvonal Kiadó, 2014
Johannes Itten: A színek művészete, Corvina, 1970
R. Török Mária: A szín, Terc, 2014
Kandinszkij: Szellemiség a művészetben, Corvina, 1987