Ebben a bejegyzésben azt az 5 leggyakoribb hibát gyűjtöttem össze, amit lakberendező szemmel babaszobákban láttam. Ti elkerültétek őket?
#1 VESZÉLYES BABAÁGY
Nem jellemző a piacon, de láttam már olyan babaágyat, ahol a rácsok közti távolság nagyobb volt, mint 12 cm. Ez azért veszélyes, mert a pici feje beszorulhat a rácsok közé. Később, ha már kúszik-mászik, ugyanígy kell figyelnetek a lakásban lévő esetleges korlátokra (terasz, lépcsőház)!
#2 TÚL ALACSONY/ TÚL MAGAS PELENKÁZÓ
Pelenkázásra egyáltalán nem csak a kifejezetten erre a célra gyártott bútorok a megfelelőek. Némi átalakítással egy komódból is gyorsan jó pelenkázó asztalt készíthettek. Én személy szerint nagyon szeretem az ilyen kreatív megoldásokat. Ilyenkor két nagyon fontos dologra kell odafigyelnetek: az egyik a biztonság (a legtöbbször innen esnek le a gyerekek) és az asztal magassága. Ez az időszak sok szempontból megterhelő egy kismama testének, nem kell tovább nehezíteni a dolgot. Testmagasságtól függőén 85-100 cm az ideális pultmagasság, ennél ne válasszatok alacsonyabbat, mert az öltöztetések és a pelenkázások ideje épp elegendő arra, hogy a görnyedéstől megfájduljon a derekatok.
#3 A KISÁGY ELHELYEZÉSE
Tudom, hogy sok lakásban nehezen megoldható a minden szempontból jó elrendezés. Az ágy viszont kulcsfontosságú. Ha lehet, ebben az esetben ne kössetek kompromisszumot! A nyugodt éjszaka nyugodt nappalt eredményez. A babaágy (akár a ti szobátokban van, akár később a babaszobában) ne kerüljön fűtőtest mellé, ablak alá, huzatos helyre! Nem szerencsés ún. hűvös fal mentén (ami a ház külső fala is egyben) elhelyezni az ágyat, ez télen túl hideg, nyáron túl meleg lehet. Talán könnyebb a tervezés, ha ez a bútordarab a kiindulópont!
#4 TÚL ERŐS VAGY TÚL GYENGE FÉNY
Az éjszakai felkeléseknél borzasztóan kellemetlen egy vakító lámpa. Nem csak a babának, neked is. Ugyanakkor a pelenkázó asztalnál elengedhetetlen egy erősebb fényforrás, főleg, ha a szobába nem minden napszakban jut elegendő fény. Erre a baba ápolásához mindenképp szükség van. Egy kellemes hangulatvilágításnál ugyanis nem lehet látni a bőrpírt vagy apró kiütéseket. Emiatt nem javaslom a színes izzókat sem erre a célra. Mindkét problémára megoldás lehet egy állítható fényerősségű lámpa.
#5 TÚLVÁSÁRLÁS
Főleg az első baba érkezésekor hajlamosak erre a szülők. Egyrészt nagyon is érthető ez a viselkedés, másrészt, ha mindent megvesztek, amire a gyártók szerint szüksége van egy picinek, akkor a legnagyobb babaszoba is elég hamar megtelik. Valójában az első időszakban egy kisbabának nagyon kevés dolog kell, és a felesleggel a saját dolgotokat nehezítitek: egy egyszerű szobát sokkal könnyebb otthonosabbá tenni, mint egy túlzsúfoltat szellőssé. Később (bár hamarabb, mint gondolnátok:)) úgyis rengeteg hely kell majd a játékoknak.
+1 TIPP
A bútorok megvásárlásakor célszerű megvenni néhány apró biztonsági eszközt. Konnektorokba való dugasz, fiókzár, sarokkerekítő. Nagyon hamar eljön a pillanat, amikor szükség lesz rá, és sokkal egyszerűbb most bedobni a kosárba, mint később egyenként beszerezni őket!
Te elkövetted már valamelyik hibát? Esetleg további segítségre van szükséged? Kommentelj vagy írj emailt a hello@veru.hu-ra!
Hasznosnak találtad a cikket? Küld tovább olyannak, akinek most tényleg segíthet!